«باسمه تعالي»
مقدمه:
رهبر معظم انقلاب در مورخ 26/9/83 در جمع اساتيد دانشگاه مواردی را در موضوع پایان نامه ها و پژوهشهای دانشگاهی بیان فرمودند :
عملگراتر شدن و كارآمدتر شدن پژوهش و تحقيق در كشور؛ چه از سوي استادان وبرگزيدگان، و چه از سوي دانشجوياني كه در دانشگاه‌ها پايان‌نامه‌هايي را مي‌نويسند. در حين تحصيل يا در پايان تحصيل، از سوي دانشجو و استاد، ساعتهاي بسيار ذي‌قيمتي صرف تهيه‌ي يك پايان‌نامه يا يك پژوهش دردانشگاه مي‌شود. آيا گزينش اين عناوين، حساب شده و در جهت نيازهاي كشور است؟ آيا محصول پژوهش و تحقيقي كه استاد و دانشجو، مشتركآ و يا به‌طور دستجمعي انجام داده‌اند، به مرحله‌ي اجرا و عمل مي‌رسد؟ آيا بدين وسيله، دانشگاه ما، دانش ما و رتبه‌ي تحقيقاتي ما رشد مي‌كند يا نه؟ بعضي از دانشجويان پايان‌نامه‌هاي خود را جلد كرده و قشنگ براي بنده مي‌فرستند. من در كتابخانه‌ي خودم قفسه‌اي را براي همين پايان‌نامه‌ها گذاشته‌ام. متأسفانه من مجال نمي‌كنم از اينها استفاده كنم ـ حالا در آن رشته‌هايي كه براي من قابل استفاده است ـ ولي عناويني كه روي اينها مي‌بينم، بعضي خيلي جالب و شيواست و آدم دوست مي‌دارد اين موضوع را تحت اين عنوان دنبال كند. بعضي هم عناويني است كه خيلي حاشيه‌اي و دور از مسير حركت علمي و عملي و اجرايي كشور است. براي اينكه اين پژوهش، اين پايان‌نامه و اين كار مهم ـ كه ساعتهاي گرانبهايي صرف آن شده ـ بكار بيايد، چه راه‌حلي وجود دارد؟ اين را در مطالبي كه بيان مي‌كنيد، اگر مطرح كنيد، مفيد است.)) لذا به منظور توليد علم با استفاده از مباني اسلام، انقلاب اسلامي در علوم انساني و ترويج آنها، خصوصاً تأليف پايان‌نامه با هدف عملگراتر شدن و كارآمدتر شدن پژوهش و تحقيق در كشور؛ كارگروه حمايت از پايان‌نامه‌هاي علوم انساني شوراي انقلاب فرهنگي نسبت به حمايت از پايان‌نامه‌هاي علوم انساني مطابق اين آئين‌نامه اقدام مي‌نمايد.
شرایط پذیرش
1- موضوع مرتبط با علوم انسانی و بر اساس موضوعات پيشنهادي دبيرخانه حمايت از پايان‌نامه‌ها
2- تبيين علمي ديدگاههاي حضرت امام و مقام معظم رهبري و توجه به مباني ارزشي نظام و انقلاب اسلامي به ويژه با قرائت امام و رهبري
3- مسأله‌محوري و كاربردي بودن در برابر مباحث عام، كلي و موضوع‌محور
4- توانايي فردي محقق و سوابق علمي تيم راهنما و مشاور
5- متضمن نوآوري و به روز بودن
6- معطوف به معضلات و مسائل راهبردي و عيني جامعه و نيازهاي پژوهشي كنوني
7- امكان كاربردي‌سازي نتايج پژوهش
8- منجر به توليد دانش بومي و اسلامي در کشور
9- پایان نامه از دیگر مراکز حمایت نشده باشد.
نحوه انتخاب، نظارت و پرداخت‌ها
1- تعدادی از طرح‌نامه هایی که بر اساس موضوعات پيشنهادي دبيرخانه حمايت از پايان‌نامه‌ها تهيه شده باشد بعد از بررسی و تامین اعتبار مورد حمایت قرار می گیرد.
2- فرم الکترونیکی ذیل پر و ارسال گردد.
3- موضوع و طرح‌نامه بررسی و بعد از اعلام نظر نهايي به به اطلاع دانشجو می رسد.
4- این حمایت شامل دانشجو و استاد راهنما می باشد و تا اطلاع ثانوی مطابق جدول ذیل می باشد.
مبالغ بر حسب ميليون تومان مي‌باشد استاد راهنما دانشجو
حداكثر حمايت حداكثر حمايت
دكتري 2 4
ارشد 1 1
توجه فرمایید ثبت نام در این سامانه هیچگونه تعهدی را جهت حمایت برای این نهاد ایجاد نمی کند.
جهت اطلاع از موضوعات پيشنهادي اینجا را کلیک کنید.
جهت ثبت نام اینجا را کلیک کنید.
توجه: اگر دانشجويي از پايان نامه اش دفاع كرده مجاز به ثبت نام نمي باشد.